5 tipov, ako môžete pomôcť ubúdajúcemu hmyzu

Siete proti hmyzu sú dôležitejšie, než by sa mohlo zdať. Patria medzi základné opatrenia, ktoré môžete urobiť, ak aj vy chcete podporiť rozmanitosť druhov hmyzu.
Hovorí sa o tom posledné roky – populácia hmyzích druhov klesá. Opeľovanie kvetov, rozklad rastlín a mŕtvych živočíchov, potrava pre iné druhy – to sú hlavné a dôležité funkcie hmyzu. Aj my ako jednotlivci by sme sa preto mali čo najviac snažiť, aby sme si vo svojom okolí pestovali bohaté spoločenstvá chrobákov, motýľov, kobyliek, mravcov či včiel a čmeliakov.

5 bodov, ktorými pomôžete proti úbytku hmyzu

  1. Zadovážte si siete do okien.
  2. Vyhýbajte sa používaniu herbicídov a pesticídov. 
  3. Pestujte viac rastlín, ktoré lákajú hmyz.
  4. Zaistite si hmyzie domčeky.
  5. Nekoste trávu príliš často a na najnižšiu dĺžku.

Zadovážte si siete do okien

Predchádzať situáciám, ktoré vedú k hubeniu hmyzu, je tip číslo jeden. A práve dobre nainštalované siete do okien strážia, aby to, čo patrí von zostalo vonku. Včely, osy, komáre či muchy a pavúky skrátka patria do prírody a v kuchyni či detskej izbe pre ne nie je miesto. Namiesto toho, aby ste pravidelne podnikali lov na komára uprostred noci, zvoľte pohodlnejší a príjemnejší variant: zadováženie siete proti hmyzu do dverí a okien. Ušetríte tak nejeden hmyzí život. 
 
TIP: Ak vás navyše trápia väčšinu roka alergie, budú pre vás siete do okien hodnotné dvojnásobne. Dokážu totiž zachytiť aj prach a peľ, ktorý sa tak zvonku nedostane do interiéru.  
sd.jpg

Vyhýbajte sa používaniu herbicídov a pesticídov

Jedovaté postreky v záhrade proti všelijakým škodcom a burine vám možno na jeseň zaručí bohatú úrodu, jej cena je však s ohľadom na biodiverzitu vysoká. Opeľovače, teda včely a čmeliaky, aplikáciou nevhodných chemikálií hynú a ich počty tak každý rok klesajú. 
 
Sledujte preto na postrekoch etikety a hľadajte v obchodoch také produkty, ktoré v svojom zložení uvádzajú minimálne riziko škodlivosti pre včely (a ideálne aj pre vodné organizmy).

Pestujte viac rastlín, ktoré lákajú hmyz 

Prilákajte do svojej záhrady viac hmyzu! Ako? Tak, že motýľom a včelám ponúknete niečo, čomu neodolajú. Tak ako človeka lákajú zákusky či iné dobroty, aj hmyz má druhy rastlín, ktoré ho vábia viac než iné. Medzi tieto lahôdky, za ktorými zaručene priletia, patria napríklad levandule, saturejka, mäta, nechtík či voňavý orgován. A ak už v oknách máte siete proti hmyzu do okien, pohľad na rozkvitnutý záhon plný poletujúceho hmyzu pre vás bude oveľa radostnejší.

Obstarajte si hmyzí hotel

Ubytujte si hmyz v záhrade. Hmyzí hotel poskytuje chrobákom, včelám samotárkam či čmeliakom útočisko pred predátormi a miesto, kde si môžu oddýchnuť. Môžete ho umiestniť na strom, zavesiť na plot či položiť do vysokej trávy – dôležité je, aby stál v závetrí a aby nepršalo dovnútra.

Koste trávu len občas a nie na najnižšiu dĺžku

Takzvaný golfový trávnik je síce veľmi krásny na pohľad, žiadny chrobáčik sa však v ňom neskryje. Pre pestrejšiu biodiverzitu sú vhodnejšie miesta s vysokou trávou, kvetinové záhony či kríky a stromy. 
 
V obchode dokonca jednoducho kúpite namiešané semená tráv a kvetov, ktoré vyzerajú ešte lepšie než upravený trávnik, a zároveň prilákajú desiatky pôvodných druhov hmyzu.
 
Páči sa vám niektorý z tipov a radi by ste ho uplatnili u seba doma či v záhrade? Smelo do toho! My už siete v oknách máme a pustíme sa aj do ďalších krokov na pomoc hmyzej populácii.

_DSC4876.jpg
 

Minirol.Newsletter.Info