Aké sú výhody inteligentnej domácnosti?

Kúrenie, vetranie, svietenie aj tienenie – všetky tieto prvky môžu byť súčasťou inteligentného riadenia domácnosti. Prečo si ju zadovážiť a pre koho je vhodná?

Čo je inteligentná domácnosť?

Inteligentná domácnosť predstavuje prepojenie jednotlivých prvkov v domácnosti s centrálnou jednotkou, ktorá všetko ovláda z jedného miesta. Respektíve vy všetko ovládate – prostredníctvom diaľkového ovládania alebo priamo v aplikácii v svojom inteligentnom telefóne, tablete či na počítači. 
 
Riadiť tak môžete napríklad:
 • kúrenie
 • vetranie
 • tienenie
 • osvetlenie
 • zabezpečenie domácnosti
 • a domáce spotrebiče.

Je inteligentná domácnosť vhodná aj pre vás?

Ako zistíte, či ste ten správny typ človeka, ktorému nesmie doma chýbať smart systém? Zhrnuli sme pre vás hlavné klady a zápory tejto technológie, aby ste si mohli urobiť jasno, ktorým smerom vás to ťahá: či za moderným bývaním, alebo radšej zostať pri klasike. 

Inteligentná domácnosť – klady 

Pohodlie
Večer zhasnúť všetky svetlá, zapnúť alarm, zakúriť si ešte predtým, než prídete z práce domov alebo vytiahnuť vonkajšie rolety až o deviatej hodine ráno, aby ste si mohli cez víkend pospať – toto je len malá ochutnávka schopností inteligentnej domácnosti. Hlavnou výhodou je, samozrejme, pohodlie a úspora času, ktorý trávite nad drobnými každodennými úlohami. Mnoho rutinných činností totiž home smart systém urobí sám, automaticky, a vy na všetko dohliadate len vzdialene z mobilného telefónu.
 
Šetrí peniaze
Inteligentná domácnosť zároveň šetrí okrem vášho času aj peniaze. Smart systém dokáže regulovať kúrenie, odhadnúť potrebu vetrania a aj pracovať čo najefektívnejšie s vonkajším tienením. Naše produkty vonkajšieho tienenia Building Shutters sú napojiteľné na inteligentnú domácnosť a prostredníctvom tepelných snímačov sa dokážu sťahovať a vyťahovať podľa potreby tak, aby sa izby v zime slnkom vyhrievali a v horúcich letných dňoch zase, naopak, poskytovali príjemný chládok.
 
Bezpečnosť
Za zmienku určite stojí aj schopnosť inteligentnej domácnosti zaznamenať váš odchod z domu. Automaticky sa zamknú dvere, zatvoria okná, zhasnú svetlá a vypnú spotrebiče. Myšlienka na zabudnutú žehličku v zásuvke vás už nemusí trápiť a ani obavy z prasknutých trubiek a vytopenia domu. Ak by náhodou skutočne došlo k úniku vody, systém ho detekuje a okamžite uzavrie prívod vody. Výhodou z hľadiska bezpečnosti je aj možnosť ovládať rolety na diaľku a tým simulovať, že ste doma, aj keď ste práve na dovolenke. Každé ráno sa tak rolety vytiahnu a večer zase zatiahnu, a to môže odradiť prípadných zlodejov.
nadoken-(1).png

Inteligentná domácnosť – zápory

Samozrejme, inteligentná domácnosť má aj nejaké nedostatky. 
 
Pri centrálnom riadení celého domu by ste mali  hlavne počítať s vyššou cenou, to znamená investícia navyše.
 
Ani istota drahého produktu vám nezaručí, že budú všetky zariadenia vzájomne kompatibilné. 
 
Rizikom inteligentnej domácnosti je aj prelomenie šifrovacieho kódu hackermi cez niektorý zo smart domácich spotrebičov. Odporúčame vám preto vždy kupovať kvalitné a certifikované spotrebiče.

Záver 

Klady:
 • Pohodlie –  možnosť riadenia celej domácnosti odkiaľkoľvek
 • Zníženie výdajov za energie
 • Úspora času
 • Bezpečie
 • Moderné bývanie
 
Zápory:
 • Prístroje nemusia byť vzájomne kompatibilné
 • Zabezpečenie – riziko dešifrovania siete 
 • Vstupné náklady

Oslovila vás možnosť mať vlastnú inteligentnú domácnosť, alebo radšej zostanete pri klasike? Naše produkty z dielne Building Shutters vám budú verne slúžiť v oboch prípadoch.
 

Minirol.Newsletter.Info