Ako pripraviť vonkajšie rolety na zimu?

Letná sezóna vonkajších roliet je za nami, a to znamená jediné – prichádza na rad pravidelná údržba a príprava tienenia na zimu. Poďme si zopakovať, ako na to.

Vonkajšie tienenie Minirol od výrobcu BUILDING Shutter Systems vám urobí skvelú službu po celý rok. V lete tieni pred slnkom a zabraňuje prehrievaniu miestností. V zime zase šetrí až tretinu všetkých výdajov na vykurovanie a do toho po celý rok zvláda chrániť okná pred zlodejmi a zlým počasím alebo odhlučniť a zatemniť miestnosti. A práve za všetky tieto služby si zaslúži pravidelnú starostlivosť

Ako často čistiť vonkajšie tienenie?

Pravidelnosť je kľúč k úspechu. To najlepšie, čo môžete pre vonkajšie rolety urobiť, je udržiavať ich rovnako čisté ako okná. Ak sa teda chystáte na veľké upratovanie a umývanie okien, rovno vezmite pri jednom aj tienenie. Za kratší čas sa nečistoty nestihnú na lamelách usadiť a ich očistenie je tak rýchlejšie a menej prácne. Minimálne dvakrát do roka im však venujte chvíľu zaslúženej starostlivosti. 

Čo všetko potrebujem na jesennú údržbu?

Nehľadajte za jesennou údržbou vonkajšieho tienenia žiadnu veľkú vedu. Pokojne si vystačíte s trochou teplej vody, hubkou či handričkou a jemným zmetákom. Ak vám to nedá a radšej uprednostňujete prácu s čistiacimi prostriedkami, pridajte do vody trochu mydla či kuchynského prostriedku na riad.
 
Veľmi dobre vám pri umývaní pomôže aj vysokotlakový čistič, s ktorým si prácu ešte viac uľahčíte. 
 
Čomu hovorí tienenie jasné nie: agresívne čistidlá, tekutý piesok, abrazíva, drsné ryžové kefy, riedidlá či odlakovače. Tieto prostriedky na čistenie vonkajšieho tienenia určite nepoužívajte.
Obrazek1.png

Ako postupovať pri čistení?

Samotné čistenie je veľmi jednoduché.
  1. Omeťte tie najväčšie a viditeľné nečistoty: lístie, hmyz, peľ a prach.
  2. Nezabudnite na vodiacu lištu roliet, kam sa tento neporiadok veľmi rád usadzuje.
  3. Rolety utrite z vonkajšej aj vnútornej strany navlhčenou handričkou či hubkou a nechajte ich vyschnúť.

Nezabudnite na technickú kontrolu

Nakoniec overte, či sa rolety plynule vysunú hore do boxu a zase späť do zatiahnutej polohy. Nevŕzgajú? Nedrhnú? Pohybujú sa plynulo? Hladký chod tienenia je dôležitý. Ak si všimnete akýkoľvek problém, ozvite sa svojmu výrobcovi, aby vám poradil s opravou. Vlastnými silami by ste mohli roletám viac uškodiť a návšteve technika sa aj tak nevyhnete. 
 
A máme hotovo. Teraz sú vonkajšie rolety pripravené na zimnú sezónu. V zatiahnutej polohe vám budú až do jari šetriť peniaze a chrániť okná pred mrazom či nepozvanými hosťami.


Minirol.Newsletter.Info