Bývajte úsporne. Vonkajšie tienenie funguje ako pasívne chladenie domu

Priemerná teplota sa v letných mesiacoch pomaly zvyšuje aj na území Slovenska. Ak hľadáte spôsoby, ako ochladiť dom aj inak než klimatizáciou, jeden pre vás máme. Vonkajšie tienenie je efektívne a pasívne chladenie domu.

Ako si v lete ochladiť byt či dom? Dá sa to aj bez nevzhľadnej klimatizácie. Vonkajšie rolety a screenové clony patria medzi tieniacu techniku, ktorá šikovne pomáha chladiť príbytok. 

 

Vonkajšie tienenie typu screenové clony alebo vonkajšie rolety dokážu odtieniť až 95 % slnečnej energie. S touto schopnosťou tak súvisí aj možnosť prirodzene znížiť teplotu v interiéri – naše tienenie BUILDING Shutters to dokáže o 3 – 7 °C. Tieniaca technika tak zastáva funkciu pasívneho chladenia rodinného domu. Príjemnejšie teploty vám zaistí aj napríklad v – inak vyhriatom – byte v paneláku. 

 

Podľa štúdie spoločnosti Guidehouse by automatizované tienenie mohlo byť navyše aj cestou, ako do roku 2050 znížiť energetické výdaje na klimatizačné jednotky až o 60 %. Práve screenové clony a vonkajšie rolety predstavujú variant, ako ochladzovať svoj domov aj bez klimatizácie.

Ako ešte si doma vytvoriť príjemnejšie teploty?

  • Vetrajte v noci, keď je teplota nižšia. Cez deň sa snažte odolať pokušeniu vyvetrať si a nechajte okná do večera zavreté.

  • Ak ešte nemáte vonkajšie tienenie, zatiahnite si vnútorné žalúzie či závesy. Majte však na pamäti, že teplo sa už dostalo cez okno do interiéru – tento variant preto nie je taký efektívny ako vonkajší typ tienenia.

  • Snažte sa vysadiť si okolo domu dostatok stromov, kríkov a nekosiť trávu príliš často. Stromy vzduch okysličujú a čistia. Zároveň ho zvlhčujú a ochladzujú, čo je presne to, čo v horúcich letných dňoch potrebujeme.

 

Zatiaľ ešte nemáte doma vonkajšie tienenie, zaujímalo by vás však, koľko stoja a či je vhodné pre vaše bývanie? Kontaktujte nás. Náš obchodný zástupca vám odpovie na všetko, čo potrebujete vedieť.


Minirol.Newsletter.Info