Garážové vs. priemyselné brány – ktorú si vybrať?

Či už hľadáte bránu do domácej garáže alebo pre priemyselný objekt, vždy je dôležité zvážiť nielen špecifiká budovy, ale aj využitie. Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo si domov zadovážiť priemyselnú bránu a naopak.

Ako si medzi týmito typmi vybrať?

Pri výbere brány nehrá rolu len typ budovy. Pre priemyselný objekt nemusíme nutne vyberať priemyselnú bránu. Ak po zvážení všetkých kľúčových aspektov zistíme, že pre priemyselnú halu je ideálna brána typicky určená pre súkromné použitie, neváhame ju inštalovať. Na druhej strane, v prípade, že máme rodinný dom s garážou, ktorá slúži aj na podnikanie a brána je často v prevádzke, môže sa oplatiť voľba priemyselnej brány. Pri výbere sú najdôležitejšie tieto informácie:
 

  • Rozmer brány. Celková veľkosť by mala zodpovedať rozmerom nehnuteľnosti. Záleží však aj na individuálnom vkuse. Niekedy môže veľká brána dobre vyzerať aj na menšom objekte.
  • Frekvencia otvárania brány. Ak budete bránu otvárať viac než 10x za deň, vyberajte priemyselnú bránu. V tomto prípade neberieme do úvahy ani to, že by brána mohla byť rozmerovo garážová. Príkladom môže byť rodinný dom s dielňou.
  • Počet vozidiel zaparkovaných za bránou. Ak v priestore parkuje 3 a viac vozidiel, odporúčame zvoliť priemyselnú bránu.

Najväčšie výhody garážových brán

 

Jednou z najväčších výhod garážových brán v porovnaní s priemyselnými je nižšia cena a ľahšia inštalácia. Garážové rolovacie brány sú navrhnuté tak, aby vyhovovali bežným rozmerom garáží až do šírky 6 m a ponúkali dostatočnú izoláciu a bezpečnosť. Tiež je jednoduchšie zladiť ich s fasádou domu, vďaka bohatému výberu farebných možností.
 

DSC_1224-01.jpg

Prečo vybrať priemyselnú bránu?

Priemyselná brána ponúka v porovnaní s garážovou niekoľko výhod, ako sú vyššia odolnosť proti mechanickému poškodeniu, prípadne aj jednoduchšia oprava. Je navrhnutá tak, aby vydržala časté otváranie a zatváranie aj nárazy vozidiel alebo nákladu. Lamelové brány umožňujú v prípade poškodenia jednoducho vymeniť len niekoľko lamiel a fóliové brány sú dokonca samoopraviteľné. Navyše pri častom otváraní ušetríte vďaka ich rýchlosti čas a aj na energiách. Rýchlym otváraním sa totiž znižuje stratovosť tepla a zabraňuje sa prenikaniu chladného vzduchu dovnútra.
 

prumyslovky.jpg


Ak svojím názvom priemyselné brány napovedajú, že je možné ich používať len v tomto odvetví, nie je to tak. V priemyselnom alebo polopriemyselnom objekte nemusí byť vždy len priemyselná brána. Niekedy postačí aj tá garážová. Príkladom je situácia, keď bránu otvárate menej než 10x za deň.

Vo finále je teda dobré dopredu si premyslieť, ako často bude brána otváraná, aký veľký priestor bude chrániť a či máte na konkrétny typ dostupné financie. Len tak dokážete vybrať tú správnu bránu pre vašu nehnuteľnosť.


Minirol.Newsletter.Info