Jesenná údržba garážových brán alebo 6 krokov, ako pripraviť bránu na zimu

Prichádza jeseň a s ňou aj vhodný čas na údržbu a prípravu garážovej brány na najťažšie obdobie v roku – na zimu. Ide o pomerne jednoduchý proces, ktorý zvládnete bez problémov aj vy, nemusíte ani využiť služby odborníka.

Garážová brána – prečo a ako často sa venovať údržbe?

Aby vám garážová brána slúžila čo najdlhšie, treba sa raz za čas venovať kontrole a údržbe. Jedine tak zaistíte jej správne fungovanie a dlhú životnosť. Údržbu odporúčame robiť zhruba raz za 3 mesiace, prípadne aspoň raz za pol roka. Jar a jeseň sú na to ideálne obdobia.

Ako postupovať pri údržbe garážovej brány?

  1. Čistenie brány
Garážovú bránu čistite z oboch strán. Bude vám na to stačiť handra, obyčajná teplá voda a univerzálny čistiaci prostriedok.
 
  1. Čistenie tesnenia a koľajníc
Nezabudnite vyčistiť aj koľajnice a tesnenie, aby sa brána nezadrhávala. Na to vám postačí suchá handrička, ktorou otriete usadenú špinu a prach.
 
  1. Premazanie garážovej brány
Starostlivo premažte osičky koliesok, pánty, pružiny a ložiská garážovej brány, a to najlepšie vazelínou, prípadne olejom. Pozor však na koľajnice, tie nikdy nepremazávajte! Zbytočne by sa na nich držali nečistoty a brána by sa mohla zadrhávať.
 
  1. Kontrola oceľových laniek
Ak má vaša brána oceľové lanká, uistite sa, že sa neštiepia alebo nie sú roztrhané či inak poškodené.
 
  1. Vyvažovanie brány
Bránu otvárate najčastejšie ovládačom, aj tak ale raz za čas skontrolujte, či je dobre vyvážená. Ako na to? Prepnite ju na manuálne otváranie a následne ju otvorte do výšky jedného metra. Ak zostane na svojom mieste, je dobre vyvážená. Ak však nedrží, aj keby len o pár centimetrov, niečo nie je v poriadku.
 
  1. Kontrola diaľkového ovládania
V neposlednom rade skontrolujte diaľkové ovládanie. Utrite ho od prachu (aj vnútri), overte, že je ovládač správne uzavretý a že uzáver dobre tesní. Dôležité je uistiť sa, či funguje a brána naň rýchlo reaguje.
 
2-(1).png

Čo robiť, keď má garážová brána nejaký problém?

Ak kedykoľvek počas roka zaznamenáte, že sa rolovacia garážová brána zatvára pomalšie než obvykle, nedoviera sa, škrípe alebo má akýkoľvek iný problém, obráťte sa na našu partnerskú firmu, ktorá vám bránu inštalovala a poradí vám, ako problém vyriešiť.
 

Minirol.Newsletter.Info