Plánujete stavbu pasívneho domu? Nezabudnite na tienenie

Stavba rodinného domu je poriadna životná výzva, ktorá vyžaduje veľa príprav pri projektovaní. A v prípade pasívneho domu by ste sa mali zamerať na niektoré prvky viac ako na iné. Napríklad na vonkajšie tienenie.
Pasívne stavby musia spĺňať určité podmienky, ktoré by ste nemuseli riešiť pri klasickom rodinnom dome. Odmenou vám však bude bývanie šetrné k životnému prostrediu a zároveň veľká úspora energií. A práve v dnešnej dobe rastu cien za elektrinu a plyn sa tento benefit určite hodí.

Okná a dvere

Základom pre pasívny dom je výber správnych okien. Práve presklené otvory sú najrizikovejším miestom v dome pre únik tepla a vznik tepelných mostov. Pre energeticky úsporné domy je podmienkou zabudovanie núteného vetrania s rekuperáciou. Aby vzduchotechnika fungovala ako má, musia okná perfektne tesniť. Podobné nároky na kvalitu tesnenia sú kladené aj na vstupné dvere.

Vonkajšie tienenie

Okrem ochrany interiéru pred únikom tepla je tiež dôležité zabrániť jeho prehrievaniu v letných mesiacoch. O oboje sa dokáže postarať kvalitné vonkajšie tienenie. Vonkajšie rolety Minirol od výrobcu BUILDING Shutter Systems garantujú zníženie výdajov na vykurovanie interiéru o 25 – 30 % a v horúcich dňoch rozdiel teploty vnútri domu oproti vonku až o 10 stupňov.
 
Vonkajšie tienenie v zatiahnutej polohe okrem iného funguje aj ako ochranný prvok pred starnutím okien. Týmto zakrytím skla a rámov si tak môžete predĺžiť životnosť okien o niekoľko rokov.
04.jpg

Strecha

Pasívne domy nemajú v podstate obmedzenie v tvare či materiáli strechy, aj tu je však lepšie uvažovať nad maximálnym využitím funkčnosti stavby. Pri projektovaní preto voľte radšej cestu jednoduchosti než zložité strešné prvky.
 
Pre energeticky úsporné domy sa najviac osvedčuje plochá strecha alebo strecha s miernym sklonom. Je to z dôvodu, že práve tieto tvary majú najmenšiu plochu, ktorú treba izolovať. Strecha s miernym sklonom sa dá využiť aj pre umiestnenie solárnych panelov. Variantom je aj zelená strecha, ktorá sa vďaka pokrytiu vegetáciou stáva prirodzeným izolantom.
 
Na rodinných domoch sú vonkajšie rolety atraktívnym a žiadaným doplnkom exteriéru. A pre pasívne domy to platí dvojnásobne. Ak vás zaujalo, v čom všetkom vám rolety spríjemnia bývanie, neváhajte kontaktovať niektorého z našich obchodných zástupcov pre nezáväznú kalkuláciu.
 
 

Minirol.Newsletter.Info