V utorok 21. marca si celý svet prvýkrát pripomenie Svetový deň tieniacej techniky. Má upozorniť na súčasnú klimatickú krízu a s ňou spojenú potrebu úspory zdrojov energie.
Príchod jari znamená viac slnečných dní. A práve preto si s oslavou jarnej rovnodennosti pripomenieme úplne nový medzinárodný sviatok – Svetový deň tieniacej techniky alebo Global Shading Day. Architekti, projektanti, podnikatelia, majitelia domov a politici či stavebné firmy z celého sveta sa k tejto iniciatíve aktívne hlásia už od začiatku marca, aby jasne ukázali, že vonkajšia tieniaca technika je omnoho dôležitejší prvok, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Dnes nájdete tieniacu techniku – teda vonkajšie rolety či screenové clony – na menej než 50 % všetkých budov v krajinách Európskej únie. S postupným zvyšovaním teplôt spôsobeným klimatickými zmenami však bude čoraz viac žiaduce ochladzovať interiér. A štúdia spoločnosti Guidehouse z novembra 2021* jasne ukazuje, že vonkajšie tienenie je efektívny variant proti prehrievaniu miestností a zbytočnej produkcii emisií:
-
60 % by mohla dosiahnuť úspora na energiách do roku 2050, ak by sme v európskych budovách nahradili klasické klimatizácie za automatizované vonkajšie tienenie.
-
285 miliárd eur by sme do roku 2050 ušetrili len v Európskej únii na energiách vydaných za chladenie priestorov, ak by sa naplnil plán nahradenia klimatizácií automatizovaným vonkajším tienením.
-
100 miliónov ton oxidu uhličitého by sme vôbec nevyprodukovali – to je množstvo emisií, ktoré vzniká pri chode klimatizácií.
Na základe týchto dát navrhuje spoločnosť ES-SO (European Solar Shading Organisation), ktorá mimochodom stojí aj za Svetovým dňom tieniacej techniky, aby sa inštalácia automatizovaného vonkajšieho tienenia stala povinnou pre novostavby či renovované budovy. Účelom je upozadiť inštaláciu klimatizačných jednotiek, ktoré sú producentom skleníkových plynov a – často zbytočne – spotrebovávajú energiu.
.jpg.aspx?width=800&height=450)
Akú tieniacu techniku teda vybrať?
V uvedenej štúdii je reč o automatizovanej tieniacej technike. Tú nájdete aj v našom repertoári produktov Building Shutters: sú nimi vonkajšie rolety a screenové clony. Oba produkty totiž ponúkame vo variante s elektrickým pohonom a automatickými tepelnými a poveternostnými snímačmi.
Tienenie pomocou týchto snímačov reaguje na zmenu počasia – keď začne do miestností svietiť slnko a hrozí ich prehriatie, rolety či screeny sa automaticky zatiahnu. Samy tak len týmto pohybom inteligentne regulujú teplotu v miestnosti. Dokážu tak v zime ušetriť až 30 % výdajov za energie a v lete zabrániť zohriatiu interiéru až o 9 °C. Veľmi dobre sa tak obídete bez klimatizácie. A práve na tento fakt uprie pozornosť Svetový deň tieniacej techniky 21. marca.
Pridajte sa aj vy
Dôležitosť Svetového dňa tieniacej techniky si okrem nás v Building Shutters uvedomuje aj veľa ďalších spoločností z celého sveta. Pridajte sa k osvete aj vy a zdieľajte náš príspevok aj s hashtagom #GlobalShadingDay na svojich sociálnych sieťach. Jedine tak sa o ňom dozvie čo najviac ľudí.

*The Guidehouse Policy Brief, "Solar shading – Synergising mitigation of GHG emissions and adaptation to climate change" , Guidehouse Germany GmbH, 5 November 2021,
read here