Siete proti hmyzu: 7 otázok a odpovedí, ktoré by ste si mali prečítať pred ich výberom

Uvažujete o zadovážení dôkladnej ochrany domácnosti proti hnyzu, ale nie ste si istí možnosťami sietí, konkrétnym typom alebo náročnosťou ich montáže? A ako je to s ich priehľadnosťou alebo prípadným tienením interiéru? Na tieto a ďalšie otázky nájdete v tomto článku odpovede.


1. Kde všade sa dajú siete proti hmyzu využiť?

Sieťky proti hmyzu môžete inštalovať do okien, dverí, vstupu na balkón či terasu, do zimnej záhrady alebo záhradného interiéru. Nezáleží na tom, či máte klasické otváracie okná, jednodielne, delené alebo francúzske, prípadne posuvné okenné portály, ktoré sú v súčasnosti také populárne. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj siete proti hmyzu do strešných okien. Ak si však túto ponuku prečítate detailnejšie, zistíte, že ich konštrukcia značne obmedzuje vetranie alebo je ich použiteľnosť viazaná na hĺbku ostenia strešného okna.

2. Aké existujú typy sietí proti hmyzu?

Napríklad v ponuke značky Minirol nájdete štyri typy sietí proti hmyzu, z ktorých si určite vyberiete:

  • Pevné siete sú klasickým riešením, ktorým v prípade okien rozumieme osadzovací rám so sieťou a v prípade dvier otváracie krídlo umožňujúce priechod.

  • Posuvné siete sa hodia do vstupov na terasu, záhradu alebo všade tam, kde nie je priestor otvárať krídlo do interiéru.

  • Rolovacie siete sú elegantné a priestorovo nenáročné riešenie, ktoré sa hodí do každého interiéru. Výhodou je, že hliníkový box je možné umiestniť nad alebo aj na strane okenného alebo dverného otvoru.

  • Plisé siete sú vďaka sieťovine v tvare harmoniky vhodným variantom do veľkých otvorov. Veľmi nízky PVC profil navyše zaručuje bezproblémový prechod prahu.

3. Aký je rozdiel medzi klasickými, magnetickými alebo samolepiacimi sieťami?

Klasické siete s hliníkových rámom sa od magnetických alebo samolepiacich sietí, ktoré sa dajú zohnať v každom hobby markete, v prvom rade líšia pevnou konštrukciou. V prospech sietí na magnety alebo prilepovaciu pásku hrá určite cena pohybujúca sa v rádoch pár eur a aj okamžitá dostupnosť. Svojou povahou sú však tieto siete vhodné maximálne na použitie na chate, v karavane alebo pri cestovaní napr. do hotelovej izby na terasu. Naproti tomu značka Minirol vyrába hliníkové siete na mieru presne podľa vašich predstáv a preferencií. Okrem rozmerov si tak môžete vybrať aj typ ich konštrukcie (pozri bod 2), farebnosť rámu i sieťoviny.

4. Nebráni sieť vo výhľade z okna a prepúšťa dostatok svetla do interiéru?

Výhodou súčasných sietí proti hmyzu je práve fakt, že často ani nezistíte, že ich niekto v okne má. Dá sa to dosiahnuť výberom farby a hustoty výpletu sieťoviny. Farebné odtiene sa pohybujú od veľmi svetlo sivých tónov až po čierne odtiene. Značka Minirol navyše ponúka extra priehľadnú sieťovinu s veľmi tenkými vláknami. Nemusíte sa tak obávať tieňa alebo obmedzeného výhľadu.

5. Existuje nejaký nadštandard sietí proti hmyzu?

V prípade konštrukcie väčší nadštandard než siete vyrobené na mieru nenájdete. Čo sa týka sieťoviny, existujú možnosti, ktoré splnia aj tie najvyššie užívateľské nároky. Okrem extra priehľadnej sieťoviny môžete vyberať napríklad ešte zo sieťoviny špeciálne upravenej proti prepúšťaniu peľov alebo UV žiarenia. Ďalší typ sieťoviny zase hravo odolá pazúrikom domácich miláčikov, ktorí sa dverové siete proti hmyzu naučia veľmi rýchlo otvárať. V ponuke značky Minirol nájdete aj možnosť vytvorenia prielezu pre vašich chlpatých miláčikov.

6. Ako náročná je montáž sietí?

Tá sa odvíja hlavne od zvoleného typu. Pri pevných sieťach netreba zasahovať do rámu okna alebo dverí, len ich pomocou úchytiek nasadíte. Ostatné typy sa inštalujú na rám, odkiaľ sa dajú ľahko demontovať.

7. Aká je životnosť sietí a ako ich udržiavať?

Siete proti hmyzu značky Minirol tvorí hliníkový rám a sieťovina zo sklených vlákien potiahnutých PVC vrstvou. Použitie kvalitných materiálov zaručuje štandardnú životnosť sietí na mnoho rokov. Môžete ju zvýšiť pravidelnou údržbou a demontážou na zimu. Starostlivosť o siete je pritom veľmi jednoduchá. V prípade nečistôt stačí sieťovinu pretrieť vlhkou handričkou, prach v okolí rámu stačí povysávať.V prípade že vás ponuka zaujala, neváhajte kontaktovať výrobca tieniacej techniky Minirol. Ako sme už spomínali, je naozaj z čoho vyberať - okenné sieťky, dverové sieťky alebo iná zo špeciálnych variantov.

Minirol.Newsletter.Info